Šta je imuni sistem?
Imuni sistem čine ćelije i tkiva koji su zaduženi za zaštitu našeg organizma od infekcija, stranih tela, malignih bolesti i svih drugih činilaca koji narušavaju naše zdravlje. Imuni sistem se aktivira svaki put kada se bilo koje strano telo ili organizam nađu u telu. To su najčešće mokroorganizmi (bakterije, virusi, gljivice), kao i čestice zagađenja, ili toksini, a takve činioce nazivamo antigenima. Postoje milioni antigena koji među sobom mogu imati čak i neznatne razlike, a koje imuni sistem prepoznaje i protiv kojih započinje reakciju zvanu imuni odgovor. Veoma važan zadatak ovog sistema je da pamti strane materije i razlikuje ih od onih koje pripadaju ljudskom organizmu.
Organi imunog sistema su: limfni čvorovi, slezina (smeštena u gornjem levom delu stomaka), grudna žlezda (timus), krajnici i adenoidi. Svi oni povezani su međusobno sistemom limfnih sudova kojima teče limfa – bezbojna tečnost u kojoj se nalaze limfociti (vrsta belih krvnih ćelija) koji imaju glavnu ulogu u imunom odgovoru organizma.
Najvažniju ulogu u održavanju ljudskog zdravlja igraju upravo limfociti. To je jedna vrsta belih krvnih zrnaca. Razlikujemo dve vrste limfocita, a to su T i B limfociti. Svaka od njih ima svoj zadatak. T limfociti imaju ulogu da prepoznaju i razlikuju strane materije od onih koje pripadaju organizmu i da ih unište, dok B limfociti regulišu stvaranje antitela. Postoje dve vrste imuniteta: urođeni i stečeni.
Kada dođe do pada imunog sistema, naše telo biva podložno raznim infekcijama (bakterijskim, virusnim, parazitarnim…) i do posedičnih oboljenja različitih organskih sistema. Isto tako kada ovaj sistem počne nekontrolisano pojačano da radi, dolazi do autoimunih oboljenja. Autoimune bolesti su brojni poremećaji koji nastaju kao posledica gubitka imunološke tolerancije organizma na sopstvene antigene ili, najkraće rečeno, radi se o bolestima kod kojih sam organizam napada sopstvene ćelije. Ove bolesti se najčešće javljaju kod pacijenata sa genetskom predispozicijom, izazvanom brojnim egzogenim i endogenim faktorima.
Kako Yoga deluje na imuni sistem?
Rađene su studije u kojima je dokazano da praktikovanje Yoge i meditacije smanjuje inflamatorni odgovor, smanjuje količinu reaktanata akutne faze inflamacije i poboljšava sveukupni imunitet kod zdravih i imunokompromitovanih pacijenata. (Morgan et al, 2014)
Period praktikovanja je bio različit – od 7 do 16 nedelja, u različitim oblicima koji su prilagođeni mogućnostima pacijenata i ispitanika. Merene su supstance koje svojim porastom u krvi ukazuju na postojanje inflamatornog odgovorna kao što su: C-reaktivni protein, limfociti, interleukini, sedimentacija eritrocita, NK ćelije i sl. Pacijenti koji su bolovali od različitih bolesti kojima je uz to bio oslabljen imunitet (bolsnici sa rakom) pokazali su poboljšanje imunog sistema nakon 6 nedelja praktikovanja meditacije. Pacijenti koji su imali akutni ili hronični inflamatorni proces sa povišenim gore navedenim reaktantima, praktikovanjem Yoge i meditacije smanjili su inflamatorni odgovor i to je pokazano smanjenim vrednostima ovih pokazatelja.
Praktikovanje Yoge se pokazalo da kontroliše hroničnu inflamaciju i smanjuje markere inflamacije kod pacijenata sa bolestima srca za čak 25%. Tromesečno praktikovanje 90-to minutnih časova Yoge se pokazalo da smanjuje vrednosti inflamatornih markera (interleukin- 6 ) kod pacijentkinja sa rakom dojke za oko 20%.
Yoga je disciplina koja ojačava naše telo, um i duh. Ona podrazumeva fizičku aktivnost, koja vodi telesnom zdravlju i harmoniji ali i tehnike koje jačaju i doprinose zdravlju uma, duha i emocija. Slobodan protok energije u našem telu koji uspostavljamo praktikujući Yogu, ojačava naš imuni sistem i sprečava nastanak mnogih bolesti.
Lekovi i antibiotici pomažu u lečenju nastale bolesti ali Yoga utiče na to da do te bolesti ni ne dođe.
Oslabljen imuni sistem dovodi do mnogih oboljenja zato je važno uticati na ono što dovodi do njegovog slabljenja. Do toga dovode mnogobrojni faktori, između ostalih ubrzan tempo života, stres, nepravilna ishrana, nedovoljna fizička aktivnost… Yoga kao sveobuhvatna disciplina utiče na sve ove faktore i otklanja ih.
Asane i pranayame doprinose oksigenaciji krvi i tkiva, posedičnoj detoksikaciji i njihovom pravilnom funkcionisanju. One takođe masiraju unutrašnje organe i žlezde i podstiču njihov pravilan rad. Na ovaj način one su u mogućnosti da se izbore sa infekcijama i drugim stranim telima koji su prisutni.
Različite tehnike Yoge dovode do balansa u lučenju hormona koji su neophodni za pravilno funkcionisanje organizma.
Tehnike Yoga relaksacije i meditacije smanjuju stres i povećavaju svesnost.